Chirurgia ogólna

Chirurgia ogólna jest jedną z dziedzin medycyny, która w swoim zakresie obejmuje leczenie operacyjne wielu narządów ludzkiego ciała. Specjalistyczna kuracja polega na przeprowadzaniu inwazyjnych zabiegów klinicznych, z tego też powodu chirurgia ogólna bardzo często nazywana jest również zabiegową. Dziedzina medyczna obejmuje nie tylko operacje, których celem jest ratowanie zdrowia lub życia pacjenta, ale również czynności specjalistyczne, które w znaczącym stopniu poprawiają komfort życia pacjenta, ułatwiając mu codzienne funkcjonowanie. Kiedy zgłosić się do poradni chirurgii ogólnej i jakie zabiegi wykonuje specjalista tej dziedziny medycznej?

Czym zajmuje się chirurg ogólny?

Chirurg ogólny specjalizuje się w leczeniu operacyjnym uszkodzonych tkanek miękkich i twardych. Doktor tej dziedziny musi posiadać szeroką wiedzę medyczną. Poza tym powinien cechować się dużym opanowaniem, które pozwoli mu na szybką i skuteczną reakcję w razie nieprzewidzianych sytuacji, które mogą mieć miejsce podczas wykonywanych zabiegów.

Chirurg ogólny musi również wykazywać się dużymi zdolnościami manualnymi, które pozwolą mu na precyzyjne posługiwanie się narzędziami oraz operowanie nawet niewielkich tkanek. Mimo że zabiegi z zakresu chirurgii ogólnej z powodzeniem wykonywane były już w starożytnej Grecji, Rzymie oraz Indiach, to jako zawód pojawił się dopiero w XIX wieku. Do tego czasu zabiegi na organach pacjenta przeprowadzane były przez mnichów, kapłanów, a nawet rzemieślników.

Jakie zabiegi wykonuje specjalista chirurgii ogólnej?

Chirurg ogólny przeprowadza wiele różnorodnych zabiegów, które można podzielić na kilka grup. Najważniejszą z nich stanowią operacje, które wymagają otwarcia ciała w celu wyleczenia schorzeń różnych narządów, na przykład jamy brzusznej. Specjalista z dziedziny chirurgii ogólnej wykonuje operacje:

  • przepuklin,
  • wyrostka robaczkowego,
  • woreczka żółciowego,
  • żołądka,
  • jelit.

W zakresie kompetencji chirurga ogólnego znajduje się także wykonywanie zabiegów, Chirurg operuje tarczycę, usuwa żylaki, a nawet przeprowadza amputacje.

Chirurg ogólny wykonuje też diagnostykę, która umożliwia szybkie i skuteczne określenie problemu zdrowotnego, przeprowadza jego leczenie oraz wykonuje zabiegi ambulatoryjne. Do operacji przeprowadzanych przez specjalistę, które nie wymagają zastosowania znieczulenia ogólnego, zaliczają się:

  • usuwanie zmian skórnych;
  • usuwanie żylaków;
  • zabiegi mające na celu wyleczenie uszkodzeń i schorzeń skóry, które określa się leczeniem chirurgicznym ran i oparzeń;
  • zabiegi związane z usuwaniem wrastających paznokci;
  • zabiegi związane z usunięciem torbieli włosowych, kaszaków, włókniaków i zmian skórnych.

Specjalista w dziedzinie chirurgii ogólnej musi posiadać szeroką wiedzę medyczną, która umożliwi mu przeprowadzanie zarówno skomplikowanych operacji, jak i drobnych zabiegów.

Kiedy zgłosić się do chirurga ogólnego?

Do chirurga ogólnego należy zgłosić się w przypadku różnego typu dolegliwości. Jednym z najczęstszych schorzeń, które wymaga interwencji chirurgicznej, są hemoroidy, to znaczy żylaki odbytu. Do objawów żylaków zalicza się swędzenie, pieczenie i ból w jego okolicach. Poza tym cierpiący na hemoroidy może zaobserwować na bieliźnie śluz lub krew oraz duży dyskomfort podczas siedzenia. W przypadku żylaków odbytu nierzadko można wyczuć powiększone naczynia.

Chirurg ogólny bardzo często przeprowadza także leczenie przepuklin. W przypadku schorzenia dochodzi do uwypuklenia zawartości jamy brzusznej przez otwór w powłokach. W przypadku pojawienia się patologicznych wybrzuszeń, należy jak najszybciej udać się na konsultacje do specjalisty nawet w przypadku, gdy przepuklina przebiega bezobjawowo, a zmiany uaktywniają się jedynie podczas kaszlu czy napinania mięśni brzucha.

Do specjalisty z zakresu chirurgii ogólnej należy zgłosić się także w przypadku innych dokuczliwych przypadłości, do których zaliczają się wrastające paznokcie, torbiele czy odciski. Lekarz przeprowadza również takie zabiegi, jak usuwanie zmian skórnych i podskórnych – włókniaków, tłuszczaków i brodawek – laserowe eliminowanie zmian barwnikowych i przebarwień, redukcja blizn, usuwanie kłykcin kończystych czy zakrzepów hemoroidalnych.

Jak wygląda wizyta u chirurga ogólnego?

Nie każda wizyta u chirurga ogólnego wiąże się z koniecznością przeprowadzenia zabiegu. W czasie konsultacji specjalista ocenia przypadłość, która niepokoi pacjenta, ocenia jego ogólny stan, a następnie decyduje o podjęciu interwencji chirurgicznej lub jej zaniechaniu. Do chirurga ogólnego należy zgłosić się z wynikami dotychczasowych badań i całą dokumentacją medyczną, co – w razie konieczności – pozwoli lekarzowi rozpoznać ewentualne przeciwwskazania do przeprowadzenia operacji.

Chirurg ogólny może również skierować pacjenta na dalsze badania. Specjalista podczas wizyty przeprowadza też drobne zabiegi, które związane są z nagłymi przypadkami i nie wymagają specjalnych przygotowań, takie jak nacięcie ropnia.

Centrum Medyczne INTER-MED

ul. 1 Maja 27

42-217

Częstochowa

kontakt@intermed24.com.pl

(34) 324 55 26