Pracownia badań czynnościowych przewodu pokarmowego
W ramach Pracowni Badań Czynnościowych Przewodu Pokarmowego wykonywane są następujące badania diagnostyczne :
Wodorowy test oddechowy jest badaniem nieinwazyjnym , które ma zastosowanie w diagnostyce bólów brzucha , poczucia nadmiernej ilości gazów w jamie brzusznej, wzdęć , biegunki lub zaparcia. Dolegliwości te mogą być spowodowane przerostem bakteryjnym w jelitach (SIBO) , złym wchłanianiem lub nietolerancją węglowodanów ( laktozy, fruktozy, sacharozy lub innych), które mogą powodować nadmierną, nieprawidłową fermentację w jelitach z wytwarzaniem gazów, których głównymi składnikami są wodór i metan. Organizm ludzki nie wytwarza wodoru. Jego obecność w jelitach jest wynikiem fermentacji węglowodanów spowodowanej działaniem bakterii. Poporzez układ krwionośny wodór przenika do pęcherzyków płucnych i jest wydalany na zewnątrz przez układ oddechowy.
Wskazaniem do badania jest diagnostyka :
- bólów brzucha
- dyskomfortu w jamie brzusznej
- wzdęć
- poczucia nadmiernej ilości gazów w jamie brzusznej
- częstej biegunki
- częstego zaparcia
Oddechowy test na obecność bakterii Helicobacter Pylori (HP) to nieinwazyjna metoda weryfikacji obecności bakterii. Bakteria HP u bardzo wielu pacjentów może powodować zapalenie błony śluzowej żołądka, owrzodzenia żołądka, dwunastnicy, itp. Leczenie bakterii wiąże się z silną antybiotykoterapią.
Wskazania do wykonania testu weryfikującego obecność HP :
- Częste uczucie „zgagi”.
- Dyskomfort po posiłku.
- Bóle żołądka.
- Oporność leczenia wrzodu żołądka lub dwunastnicy przy prawidłowo prowadzonym leczeniu.
- Nawracające owrzodzenia żołądka lub dwunastnicy.
- Przebieg choroby wrzodowej powikłany (w przeszłości lub obecnie) np. krwawieniem z przewodu pokarmowego.
- Pacjenci przed lub po specjalistycznych wstępnych badaniach gastrologicznych oraz pacjenci przed lub po zakończeniu leczenia choroby wrzodowej.
24 godzinna pH-metria z impedancją jest najlepszym sposobem potwierdzenia lub wykluczenia choroby refluksowej przełyku i określenia jej zaawansowania, a także poszerzonej diagnostyki w przypadku braku efektu leczenia lub występowania objawów refluksu spoza przewodu pokarmowego ( kaszel o nieznanej przyczynie, nadżerki zębów). Przeprowadzenie badania umożliwia dobór odpowiednich leków i ocenę skuteczności leczenia. Ma istotne znaczenie, ponieważ u 30 % pacjentów nie wykazujących cech zapalenia przełyku w oparciu o badanie endoskopowe występuje zarzucanie żołądkowo-przełykowe czyli NERD.
Wskazania do badania pH-metrii :
- brak skuteczności leczenia antysekrecyjnego i utrzymywanie się objawów ( zgaga, regurgitacje- przesunięcie treści żołądkowej z żołądka do przełyku) przy prawidłowym obrazie endoskopowym
- nietypowe objawy GERD
- ból w klatce piersiowej niekardiologiczny ( NCCP)
- objawy płucne (kaszel, astma, nawracające aspiracyjne zapalenie płuc)
- objawy laryngologiczne ( przewlekłe zapalenie krtani, gardła, zatok)
- objawy nietypowe ( dyspepsja, odbijanie, czkawka, ból w nadbrzuszu)
- badanie skuteczności leczenia ( w tym po zabiegach operacyjnych)
- kwalifikacja do chirurgicznego leczenia choroby refluksowej
Kontakt
Na badania umówić się można w recepcji na miejscu bądź telefonicznie: 787 653 980 lub 34 324 55 26